Wsparcie dla zielonej energii. System certyfikatów
Każdy dostawca energii musi kupić „kolorowe certyfikaty” promujące wytwarzanie energii przyjaznej środowisku.
Pieniądze z tej sprzedaży trafią do jej producentów.
Na cenę energii elektrycznej składają się:
- koszt jej samej (sprzedawcy energii kupują ją hurtowo na giełdzie lub od producenta),
- akcyza, czyli podatek odprowadzony do Skarbu Państwa od każdej megawatogodziny,
- wspomniane certyfikaty, czyli mechanizm skłaniający producentów do wytwarzania energii elektrycznej w sposób bardziej ekologiczny.
Dzięki temu wytwórcy energii zielonej – której produkcja jest zwykle droższa od produkcji w elektrowni węglowej – otrzymują wsparcie finansowe. Jak to działa?
- producent energii zielonej za każdą wytworzoną kilowatogodzinę otrzymuje jeden certyfikat,
- takie certyfikaty musi kupić każdy sprzedawca (ich ilość zależy od tego, ile energii sprzedaje).
Dzięki temu cena prądu zawiera w sobie koszt działań eko i każdy odbiorca jest pewny, że część pieniędzy, które płaci za energię elektryczną, wspiera źródła odnawialne.
Jest pięć rodzajów certyfikatów (inaczej: świadectw pochodzenia energii elektrycznej), każdy w innym kolorze wskazującym na źródło wytwarzania.
- zielone – wskazują na energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych (elektrownie wodne, biopaliwo, biogaz, energia pochodząca z paneli fotowoltaicznych),
- żółte – kogeneracja (czyli jednoczesna produkcja energii elektrycznej i ciepła) za pomocą paliw gazowych,
- fioletowe – kogeneracja za pomocą metanu uwalnianego z pracujących lub likwidowanych kopalni,
- czerwone – kogeneracja za pomocą dowolnego paliwa. Te certyfikaty są około pięciokrotnie mniej warte od certyfikatów żółtych,
- brązowe – wskazują na produkcję biogazu.
- białe – za bardziej efektywną produkcję energii,
W przygotowaniu są kolejne dwa rodzaje certyfikatów:
- pomarańczowe – za wychwytywanie w czasie produkcji dwutlenku węgla. Na razie jednak na świecie działa tylko jedna komercyjna instalacja wyposażona w tę technologię (w Kanadzie),
- błękitne – za nowe i wysoko sprawne instalacje.
Dostawcy energii elektrycznej kupują certyfikaty za pośrednictwem maklerów giełdowych na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) albo bezpośrednio od producentów.
Czytaj również
Końcowe rozliczenie swojego dostawcy energiiOstateczne rozliczenie można uzyskać tylko wtedy, gdy dokonujesz przełączania do innego dostawcy energii. Wówczas otrzymasz dokładne rozliczenie odnośnie ostatniego, rocznego sprawozdania finansowego. Ponadto na końcowym rachunku na prąd może czekać Cię niemiła niespodzianka, bo będziesz musiał zapłacić dodatkowe pieniądze.
Co to jest kalkulator energii?Za pomocą kalkulatora energii bez problemu można sprawdzić ile prądu pobiera dane urządzenie oraz ile nas korzystanie z tego urządzenia kosztuje. Kluczowa moc urządzenia Podstawową daną jaką należy wprowadzić do kalkulatora energii jest moc urządzenia. Ta informacja daje nam odpowiedź na pytanie ile energii dane urządzenie potrzebuje do pracy. Trzeba…
Rynek energiiW naszym kraju, często mówi się, że mamy szczególne warunki i że musimy iść własną drogą, a nie zawsze ulegać silniejszym w Europie. Swoją drogą poszedł i rynku energii dla gospodarstw domowych. Kto czyni go? Czy Klient jest tam zwycięzcą?