OTRZYMUJESZ PRZERAŻAJĄCE RACHUNKI ZA PRĄD?
SPRAWDŹ, KTÓRY DOSTAWCA ZAPROPONUJE CI OBNIŻKI CEN

Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przekazywanie danych osobowych zgodnie ustawą z 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz.U. z 2002, Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) na zasadach określonych w Regulaminie oraz akceptuję Politykę prywatności.

Co to jest kalkulator energii?

Za pomocą kalkulatora energii bez problemu można sprawdzić ile prądu pobiera dane urządzenie oraz ile nas korzystanie z tego urządzenia kosztuje.

Kluczowa moc urządzenia

Podstawową daną jaką należy wprowadzić do kalkulatora energii jest moc urządzenia. Ta informacja daje nam odpowiedź na pytanie ile energii dane urządzenie potrzebuje do pracy. Trzeba jednak podkreślić, że podana przez producentów sprzętu wartość niekoniecznie zawsze zgadza się z rzeczywistością. Jako przykład można tu podać komputery stacjonarne. Zasilacz o mocy 400W podczas standardowej pracy ma mniejszy pobór energii. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku elektrycznych grzejników – pobór jest mniejszy jeśli ustawiona jest maksymalna wartość. Inaczej też sprawa przedstawia się w przypadku sprzętu typu lodówki czy zamrażarki. Tutaj najwięcej energii pobiera się na wstępnym ochłodzeniu.

Kalkulator energii – jak liczyć?

Obliczmy teraz ile kosztuje w skali roku korzystanie z lodówki i kuchenki elektrycznej.

Działająca przez całą dobę lodówka o mocy 130 W dziennie zużywa 3,12 kWh. Przyjmując, że 1 kWh kosztuje 0,30 zł to koszt roczny używania takiej lodówki wynosi 365,94 zł.

Kuchenka o mocy 7000 W działająca średnio przez pół godziny dziennie pobiera 3,5 kWh, a więc w skali roku powiększa nasz rachunek za prąd o 383,25 zł.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd!
To łatwe i proste - uzyskaj bezpłatną wycenę już dziś!
sprawdź