OTRZYMUJESZ PRZERAŻAJĄCE RACHUNKI ZA PRĄD?
SPRAWDŹ, KTÓRY DOSTAWCA ZAPROPONUJE CI OBNIŻKI CEN

Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przekazywanie danych osobowych zgodnie ustawą z 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz.U. z 2002, Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) na zasadach określonych w Regulaminie oraz akceptuję Politykę prywatności.

Rynek energii

W naszym kraju, często mówi się, że mamy szczególne warunki i że musimy iść własną drogą, a nie zawsze ulegać silniejszym w Europie.  Swoją drogą poszedł i rynku energii dla gospodarstw domowych. Kto czyni go? Czy Klient jest tam zwycięzcą?

Od prawie dziesięciu lat, nasz rynek energii elektrycznej i gazu jest  zliberalizowany. Wolny rynek oznacza, że jego uczestnicy mają prawo wyboru. Ci, którzy starają się zaoferować najlepsze produkty, są w stanie odnieść sukces. Walka o klienta toczy się na podstawie konkurencji ceny i przewagi jakości.

Na rynku obecni są dostawcy energii, którzy troszczą się o obecny stan linii infrastruktury to oni przyłączają nowych odbiorców do sieci. Odbiorcy, którzy korzystają z energii. Producenci, którzy mają za zadanie produkować energię i sprzedawać ją na Towarowej Giełdzie Energii.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki czuwa na rynkiem poprzez swoje kompetencje ustawowe. D jego licznych zadań należy m.in. kontrolowanie standardów jakościowych obsługi odbiorców czy zatwierdzanie i kontrolowanie stosowania taryf paliw gazowych, energii elektrycznej.

Kto jest, a kto nie jest zadowolony z podziału rynku?

Zadowolony z pewnością może być odbiorca, który zyskał doskonałą alternatywą w wyborze  dostawców. Cieszyć mogą się też ci sprzedawcy, którzy zdobyli ogromną liczbę klientów za pośrednictwem propagowania zmiany sprzedawcy (nie zawsze w uczciwy sposób). Dla dostawców nie zmieniło się wiele, nadal muszą dbać o infrastrukturę przesyłu, ponadto wprowadzać do systemu zmiany sprzedawcy.

Zadowoleni mogą być także dominujących sprzedawcy, którzy, choć w ostatnich latach stracił wielu klientów, z drugiej strony są jeszcze w stanie zdobyć pozycję dominującą, bo to oni mogą pozwolić sobie na podwyżki cen. Nie zawsze widać to w ich ofertach, w których coraz więcej dodatkowych produktów.

Będą i tacy, którzy nie są k zadowoleni, konkurencja jest dobra, ale nikt nie lubi firm, które weszły na rynek, w ostatnim czasie w celu pozyskania klientów nieczystymi zagrywkami. Z tego punktu widzenia, niezadowoleni są też odbiorcy, którzy opinie o sprzedawcach zraziły do zmiany sprzedawcy.

Liczy się nie tylko energia

Świetna alternatywą dla dostawców, w ciągu ostatnich dwóch jest zdobywanie rynku uwidocznieniem wizerunek w miejscach publicznych. Organizują imprezy charytatywne, wyrażają siebie poprzez komunikaty prasowe, informują o wydarzeniach na rynku energetycznym. To prawdziwa kampania reklamowa, której celem jest zyskanie lojalności klientów, a także poprawa swojej reputacji, by przyciągnąć nowych klientów.

Jeden duży dominujący, dostawca niedawno prowadził kampanię reklamową promując Kodeks Etyki przedsiębiorcy w sektorze energetycznym, który opisuje m.in. czyny zabronione.

Zwłaszcza dominujący dostawcy w ostatnich latach starają się korzystać z nowoczesnych metod sprzedaży, aby przyciągnąć klientów, zamiast oferować niższą cenę energii i pomóc klientom oszczędzać energię elektryczną w domu. W zamian klienci słyszą tylko o podnoszeniu cen nie tylko sprzedażowych, ale także tych dystrybucyjnych jak i wynagrodzeń za pracę prezesów spółek.

Pozycja dostawca vs. klienta nie jest równa. Sytuacja ta doprowadziła do naruszenia interesów klienta. Klienci mają złe doświadczenia z przeszłości, co ma wpływ na podejmowane bieżących decyzji.

Środowisko wpływa na ostateczną cenę dla klientów

Poziom cen pozostaje niezmienione. Nawet podczas długotrwałego spadku cen na giełdzie nie oznacza to taniej energii dla gospodarstw domowych. Producenci muszą wdrażać wytyczne unijne, a koszt przerzucany jest na ostatnie ogniwo, czyli klienta. Dopłaty państwowe to także pieniądze zabrane podatnikowi, który jest przecież odbiorcą. Trudno przy represjach unijnych wypracować kompromis.

Czego brakuje na rynku energii?

Wiele, nie sposób wymienić, ale z pozycji odbiorcy warto ukrócić:

Zobacz ile możesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd!
To łatwe i proste - uzyskaj bezpłatną wycenę już dziś!
sprawdź