Oszczędności mogą być różne. Ktoś zaprzestanie zakupu drogiego szamponu lub oleju, ktoś przestanie wychodzić na piwo, oszczędzamy to czy tamto odmawiając sobie czegoś.
Na zmianie sprzedawcy energii elektrycznej najbardziej mogą zyskać odbiorcy z grup taryfowych A, B i C, czyli przedsiębiorstwa. Jak przebiega ten proces?
Oferty energetyczne
W pierwszej kolejności należy zebrać oferty energetyczne. W Polsce koncesję na sprzedaż energii elektrycznej posiada ponad trzysta podmiotów, zdecydowana większość z nich nie działa aktywnie. Nie oznacza to jednak, że na rynku nie ma wielu ciekawych ofert dla firm. Na co zwrócić uwagę przeglądając oferty energetyczne?
Porównanie cen energii
Kiedy będziemy mieć już kilka ofert to warto dokonać porównania cen energii. Stawki za kilowatogodzinę czy megawatogodzinę należy bardzo dokładnie prześledzić. Nierzadko sprzedawcy energii elektrycznej proponują niską cenę prądu, ale tylko przez określony czas. Oszczędności wynikające z atrakcyjnej stawki mogą być zmniejszone poprzez opłaty dodatkowe np. wysoką opłatę handlową.
Proces zmiany sprzedawcy
Formalności związane z przenosinami rachunku do innego sprzedawcy może za odbiorcę załatwić przedstawiciel nowego sprzedawcy. Wymaga to jednak podpisania odpowiedniego pełnomocnictwa. On załatwi wszelkie sprawy związane z wypowiedzeniem dotychczasowej umowy i rozpoczęciem realizacji nowej umowy na sprzedaż prądu. Maksymalnie do 5 dni od chwili zmiany sprzedawcy następuje odczyt licznika prądu. Dane te dystrybutor energii przekazuje zarówno dotychczasowemu, jak i nowemu sprzedawcy. Za okres do zmiany sprzedawcy energii rozliczamy się oczywiście z dotychczasowym sprzedawcą.