OTRZYMUJESZ PRZERAŻAJĄCE RACHUNKI ZA PRĄD?
SPRAWDŹ, KTÓRY DOSTAWCA ZAPROPONUJE CI OBNIŻKI CEN

Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przekazywanie danych osobowych zgodnie ustawą z 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz.U. z 2002, Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) na zasadach określonych w Regulaminie oraz akceptuję Politykę prywatności.

Taryfa antysmogowa, czyli taryfa G12as

W nowym roku pojawiała się nowa taryfa energetyczna. Nazywana taryfą antysmogową taryfa G12as ma zachęcić Polaków do ogrzewania domów prądem.

Nowa taryfa nocna

Pod koniec roku minister energii wydał rozporządzenie, które wprowadziło na początku 2018 roku nową taryfę nocną. Atrakcyjna cena za energię elektryczną ma obowiązywać w godzinach od 22.00 do 6.00, warunkiem jednak jest większy wolumen pobranej energii niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W ten sposób więcej Polaków ma przejść z ogrzewania węglowego na elektryczne i zmniejszyć ma się problem smogu. Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że dzięki taryfie G12as koszt ogrzewania elektrycznego spadnie aż o 25%. Jak będzie w praktyce?

Stawki za kWh w taryfie G12as

Oferta antysmogowa Enei ma się pojawić jeszcze w styczniu. W godzinach nocnych, tj. od 22.00 do 6.00 stawka za kilowatogodzinę ma być na poziomie 0,1731 zł brutto. Oczywiście zgodnie z rozporządzeniem szefa resortu energii niższa cena prądu ma obowiązywać w przypadku, gdy dany odbiorca zużyje więcej prądu niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Stawka w pozostałych godzinach ma wynosić 0,2991 zł brutto. Od pierwszego lutego oferta w ramach taryfy G12as ma się pojawić w ofercie PGE. Największy sprzedawca prądu podał, że w przypadku posiadania umowy kompleksowej klient zapłaci za prąd w w/w godzinach o około 65% mniej. Energa z kolei podaje, że jej klient za energię oraz jej dystrybucje w sumie płaci 0,5787 zł brutto za 1 kWh. Stawka ta w godzinach nocnych taryfy G12as ma być na poziomie 0,208 zł za kWh. Tauron również podał ceny energii, które pojawią się w taryfie antysmogowej. Stawka w strefie I ma wynosić 0,2445 zł netto, a w strefie II 0,1467 zł netto.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd!
To łatwe i proste - uzyskaj bezpłatną wycenę już dziś!
sprawdź