Przepisanie umowy na prąd
Co należy zrobić, aby przepisać licznik prądu na siebie? Należy przedstawić firmie energetycznej dokumenty, które potwierdzają że mamy prawo daną nieruchomość użytkować lub jesteśmy jej właścicielem.
Prąd jest w mieszkaniu
Do sprzedawcy energii elektrycznej należy dostarczyć:
- Protokół zdawczo-odbiorczy
Ten dokument często jest określany jako oświadczenie o wskazaniach licznika prądu na dzień przejęcia danego lokalu. Dzięki temu poprzedni właściciel może się rozliczyć ze sprzedawcą. Protokół powinien być zatem sporządzony z poprzednim właścicielem. W dokumencie powinien się znaleźć dokładny stan licznika. Dokument powinien być podpisany przez nowego i poprzedniego właściciela.
- Dowód tytułu prawnego do korzystania z danego obiektu (akt notarialny, umowa dzierżawy, umowa najmu, umowa wieczystego użytkowania).
- Kopię dowodu osobistego lub innego dowodu tożsamości.
W kolejnym kroku można wybrać sprzedawcę (np. z pomocą porównywarki cen energii EnergiaDirect.pl) i podpisać umowę. Można zostać przy tej samej taryfie, co poprzedni właściciel albo wybrać inną. Warto pamiętać, że zmiany taryfy energetycznej można dokonać raz na 12 miesięcy.
Prądu nie ma w mieszkaniu
Jeśli w danej nieruchomości nie ma prądu to w pierwszej kolejności należy sprawdzić czy wykonano przyłączenie do sieci i czy wystawiono oświadczenie o wykonaniu przyłączenia. Jeśli przyłączenie jest wykonane to należy podpisać umowy na dostarczanie oraz sprzedaż energii elektrycznej.
Firmie energetycznej należy dostarczyć:
- Wniosek o zawarcie umowy,
- Kopię tytułu prawnego do dysponowania nieruchomością, czyli np. akt notarialny, umowa dzierżawy
- Oświadczenie o wykonaniu przyłączenia (albo metrykę/paszport techniczny albo oświadczenie o stanie instalacji elektrycznej
- Kopię dowodu tożsamości
W ciągu 14 dni od otrzymania wniosku dystrybutor energii dokonuje montażu licznika.
Nie ma przyłącza
Jeśli z kolei mieszkanie/dom nie jest przyłączone do sieci elektroenergetycznej to należy złożyć wniosek o przyłącze.
Czytaj również
Wypowiedzenie umowy na prądUmowę na sprzedaż energii elektrycznej można bez żadnych konsekwencji wypowiedzieć w ciągu 14 dni, jeśli została zawarta poza lokalem przedsiębiorcy. Umowa poza lokalem a umowa na odległość Umowa na odległość to umowa, która jest zawierana drogą telefoniczną czy internetową. Nie jest tu wymagana jednoczesna obecność każdej ze stron. W większości…
Porównywarki cen prąduWspółpraca z porównywarkami cen ma swoje plusy i minusy. Warto wiedzieć jak działają, po co są i czy warto z nich korzystać. Mechanizmy porónywarek są różne, nic nie zastąpi własnych obliczeń, no nikt nie zna naszych potrzeb lepiej niż My sami.
Prąd jest lepszy z dodatkami„Prąd jest lepszy z dodatkami” to ogólnopolska akcja, z którą rusza największy sprzedawca energii elektrycznej w Polsce. Kampania ma trwać do 10 grudnia. Jaka jest oferta PGE? Nowa kampania ma na celu, jak podkreśla prezes PGE Henryk Baranowski, podsumowanie działań grupy w obszarze sprzedaży energii elektrycznej. W rozmowie z Polską…