Licznik przedpłatowy, co jak i gdzie?
Wielokrotnie słyszymy, że korzystanie z licznika przedpłatowego to propozycja dla osób chcących oszczędza na kosztach energii el. Licznik „daje” prąd kiedy zostanie doładowany, a doładowujemy go wtedy kiedy mam na to ochotę, zatem, kontrolujemy stan zużycia prądu, co prowadzi do oszczędności. Czy tak jest rzeczywiście?
Licznik przedpłatowy a doładowanie energii
Przedpłatowy układ pomiarowo-rozliczeniowym, tak fachowo nazywa się licznik na kartę. Wyposażony w migającą diodę, która mruga, kiedy energia jest pobierana. Doładowane wygląda podobne jest do doładowania telefonu. Na liczniku umieszczona jest klawiatura, za pomocą, której wprowadza się kod doładowania. Wprowadzenie kodu odpowiada odblokowaniu odpowiedniej ilości kilowatogodzin zakupionej energii, ilość tę możemy cały czas kontrolować, gdyż wyświetla się na ona w „oknie” licznika.
Doładowanie licznika nie jest możliwe bez kodu, który uzyskamy zakupując go w autoryzowanych sieciach sklepów, stacjach benzynowych, przez Internet czy poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej sprzedawcy energii. Wówczas po dokonaniu płatności online sprzedawca, prześle na nasz adres mailowy ciąg cyfr (dwudziesto cyfrowy), które należy poprawnie wpisać.
Panuje przekonanie, że w tym modelu rozliczeń sam odbiorca decyduje, ile prądu potrzebuje. Kiedy doładuje licznik i za ile. To prawda, ale zanim będziemy mogli decydować o tym ile prądu kupimy, to sprzedawca i dystrybutor energii musi wydać zgodę na założenie u nas licznika energii.
Pozostaje pytanie, kiedy firmy energetyczne dają możliwość instalacji licznika przedpłatowego, i to za wniosek klienta? Okazuje się, że firm takich jest niewiele, kiedyś to. Energa, Enea decydowała się na taki krok, ale już od tego odchodzi. Sprzedawcy jeszcze, wydają zgodę na założenie licznika prepaid w domkach letniskowych czy w domach na wynajem, ale to już sporadyczne przypadki. Energia z doładowania to wcale nie najtańsza energia. Pierwsze doładowanie licznika w miesiącu, nie będzie oznaczało zakupu energii za całą kwotę, bowiem część pieniędzy zasili kasę dostawcy (OSD) i pokryje koszt opłat dystrybucyjnych.
Zatem kiedy operator z własnej inicjatywy zainstaluje licznik?
Kiedy odbiorca będzie ociągał się z zapłata, co najmniej dwukrotne w ciągu kolejnych 12 miesięcy nie ureguluje zapłaty, przez co najmniej jeden miesiąc. Licznik pre-paid może zostać zainstalowany, gdy odbiorca nie posiada tytułu prawnego do nieruchomości, albo kiedy odbiorca użytkuje nieruchomość w sposób, który uniemożliwia cykliczne sprawdzanie stanu układu pomiarowo-rozliczeniowego.
Czytaj również
AWARIA? GDZIE I JAK SZUKAĆ RZETELNEGO FACHOWCA?!Ostatnio rynek usług przeżywa regres, nie ma szkół zawodowych nie ma fachowców. Nie rozpieszczają nas też producenci sprzętów. Chociaż urządzenia domowe są przesiąknięte elektroniką to nie oznacza, że się nie popsują, gdyż psuja się częściej niż byśmy sobie tego życzyli.
Jak zmienić taryfę energetyczną?Wiedza odbiorców o rynku energii nie jest zbyt duża. Tyczy się to także taryf energetycznych. Zdecydowana większość z nas nigdy nie zmieniała taryfy, chociaż dla części taka zmiana mogłaby być korzystna. Co to jest grupa taryfa? Jest to grupa odbiorców, dla których jak głosi rozporządzenie Ministra Gospodarki stosuje się dany…
Co to jest kalkulator energii?Za pomocą kalkulatora energii bez problemu można sprawdzić ile prądu pobiera dane urządzenie oraz ile nas korzystanie z tego urządzenia kosztuje. Kluczowa moc urządzenia Podstawową daną jaką należy wprowadzić do kalkulatora energii jest moc urządzenia. Ta informacja daje nam odpowiedź na pytanie ile energii dane urządzenie potrzebuje do pracy. Trzeba…