OTRZYMUJESZ PRZERAŻAJĄCE RACHUNKI ZA PRĄD?
SPRAWDŹ, KTÓRY DOSTAWCA ZAPROPONUJE CI OBNIŻKI CEN

Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przekazywanie danych osobowych zgodnie ustawą z 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz.U. z 2002, Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) na zasadach określonych w Regulaminie oraz akceptuję Politykę prywatności.

Koszt przyłączenia prądu

Jednym z pierwszych kroków osób budujących się jest doprowadzenie prądu do działki. Niektórzy ciągną prąd od sąsiada, ale jest to nielegalne i niebezpieczne. Sprawdźmy, ile kosztuje przyłączenie prądu do działki.

Jak uzyskać warunki techniczne przyłączenia do sieci?

Zaczynamy od złożenia u dystrybutora energii elektrycznej wniosku o wydanie warunków technicznych. Wzór takiego dokumentu powinniśmy bez problemu znaleźć na stronie dystrybutora albo udać się do punktu obsługi klienta. We wniosku należy podać moc przyłączeniową oraz przypuszczalne zużycie energii elektrycznej. Pomocne będzie w tym oszacowanie ilości odbiorników. Na wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci energetycznej będziemy czekać maksymalnie trzydzieści dni albo sto pięćdziesiąt dni jeśli napięcie znamionowe będzie większe niż 1 kV. Dystrybutor wymaga, aby do wniosku dokumentu załączyć mapkę geodezyjną oraz dokumenty potwierdzające własność nieruchomości. Następnie zlecamy projekt WLZ, czyli wewnętrznej linii zasilającej.

Kiedy będzie prąd na działce?

Oprócz warunków technicznych dystrybutor energii wyda nam projekt umowy – tam właśnie będzie określony czas, w jakim nastąpi przyłączenie. Zapewne będzie to termin mocno zawyżony – dystrybutor w ten sposób daje sobie „zapas”, aby uniknąć ewentualnych kar za opóźnienia. Proces przyłączenia do sieci kończy się zamontowaniem skrzynki i podpisaniem umowy na dostarczanie oraz sprzedaż prądu.

Ile zapłacimy za przyłącze energetyczne?

Ile kosztuje przyłącze energetyczne? Wiele zależy od rodzaju przyłącza – czy będzie kablowe czy napowietrzne. Sporo droższe jest przyłącze kablowe, gdzie instalacja przebiega pod gruntem. Opłata za przyłączenie do sieci zależy tej od mocy przyłączeniowej oraz długości przyłącza. Jeśli przyłącze ma długość więcej niż 200 metrów to za każdy dodatkowy metr dystrybutor nalicza opłatę. Do tego dochodzi także podatek VAT, którego stawka wynosi 23 procent. Wszelkie stawki dla danej grupy przyłączeniowej można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych operatorów systemów dystrybucyjnych.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd!
To łatwe i proste - uzyskaj bezpłatną wycenę już dziś!
sprawdź