Kim jest pełnomocnik?
Osobę, która udziela pełnomocnictwa, w języku prawnym mianuje się mocodawcą, natomiast osobę, która je otrzymuje – pełnomocnikiem.
Po co jest pełnomocnictwo?
Co robić, jeśli sami nie możemy iść do urzędu czy sądu? Zdarza się, że z jakichś względów nie możemy sami załatwić pewnych spraw urzędowych, np. nasz stan zdrowia nie pozwala na wychodzenie z domu. Wtedy mamy prawo udzielić pełnomocnictwa komuś, kto będzie nas reprezentował. Od rodzaju załatwianej sprawy zależy, kto będzie pełnomocnikiem. W sprawach administracyjnych w urzędach lub w bankach — może być nią każda wyznaczona przez ciebie osoba. Może być to zatem ktoś z rodziny, np. małżonek, dziecko, ale także przyjaciółka czy sąsiadka. Najlepiej, żeby osoba, którą obdarzysz zaufaniem, była pełnoletnia. Pamiętajmy jednak, że pełnomocnictwa nie można udzielić na składanie wniosku o wydanie dokumentu tożsamości, np. dowodu osobistego. Pełnomocnictwo może mieć charakter ogólny lub szczegółowy.
Zmiana sprzedawcy energii
Procedura zmiany sprzedawcy energii także wymaga pełnomocnictwa. Pracownik, który reprezentuje sprzedawcę energii staje się też naszym pełnomocnikiem, aby za nas wypowiedzieć umowę sprzedaży u dotychczasowego sprzedawcy i zawiązuje nową umowę na dostawę i sprzedaż energii. Jest to przykład pełnomocnictwa szczególnego, dot. tylko konkretnej sprawy.
Co daje pełnomocnictwo?
Ogólne daje pełnomocnikowi możliwość załatwiania bieżących spraw, np. związanych z mieszkaniem (pobierania czynszu) czy z transakcjami bankowymi (pobieranie gotówki, robienie przelewów). Szczegółowe natomiast upoważnia do dokonania ściśle określonej czynności prawnej, np. tylko do sprzedaży samochodu. Złożenie pełnomocnictwa podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł. Jeśli pełnomocnikiem jest małżonek, wstępny, zstępny lub rodzeństwo, nie ponosimy opłaty.
Czytaj również
Co to jest kalkulator energii?Za pomocą kalkulatora energii bez problemu można sprawdzić ile prądu pobiera dane urządzenie oraz ile nas korzystanie z tego urządzenia kosztuje. Kluczowa moc urządzenia Podstawową daną jaką należy wprowadzić do kalkulatora energii jest moc urządzenia. Ta informacja daje nam odpowiedź na pytanie ile energii dane urządzenie potrzebuje do pracy. Trzeba…
Prąd jest lepszy z dodatkami„Prąd jest lepszy z dodatkami” to ogólnopolska akcja, z którą rusza największy sprzedawca energii elektrycznej w Polsce. Kampania ma trwać do 10 grudnia. Jaka jest oferta PGE? Nowa kampania ma na celu, jak podkreśla prezes PGE Henryk Baranowski, podsumowanie działań grupy w obszarze sprzedaży energii elektrycznej. W rozmowie z Polską…
Kiedy prąd w domu jest niebezpieczny?Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników śmiertelnego porażenia prądem. W końcówce pierwszego dziesięciolecia XXI w. średnio corocznie odnotowywano ponad 120 takich wypadków, z czego ponad połowa, miała miejsc w kuchni albo w łazience. Dzieje się tak, ponieważ woda jest doskonałym przewodnikiem elektrycznym, wystarczy, więc dotknąć wilgotną ręką uszkodzonej…