OTRZYMUJESZ PRZERAŻAJĄCE RACHUNKI ZA PRĄD?
SPRAWDŹ, KTÓRY DOSTAWCA ZAPROPONUJE CI OBNIŻKI CEN

Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przekazywanie danych osobowych zgodnie ustawą z 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz.U. z 2002, Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) na zasadach określonych w Regulaminie oraz akceptuję Politykę prywatności.

Kiedy prąd w domu jest niebezpieczny?

Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników śmiertelnego porażenia prądem. W końcówce pierwszego dziesięciolecia XXI w. średnio corocznie odnotowywano ponad 120 takich wypadków, z czego ponad połowa, miała miejsc w kuchni albo w łazience. Dzieje się tak, ponieważ woda jest doskonałym przewodnikiem elektrycznym, wystarczy, więc dotknąć wilgotną ręką uszkodzonej obudowy np. pralki, by doszło do porażenia.

Urządzenia z kondensatorami

W urządzeniach z silnikami elektrycznymi (wymagającymi zastosowanie kondensatorów), ładunek może gromadzić się nawet po ich odłączeniu od prądu. W urządzeniach kuchennych trwa to od kilku sekund do kilku minut od chwili odłączenia i może być groźne, są jednak kondensatory, w których ładunek (z czasem coraz mniejszy) utrzymuje się nawet do kilku dni! Kondensatory posiadają m.in. telewizory, monitory, lampy błyskowe, okapy, wentylatory, miksery czy blendery. Dlatego nawet najmniejszych usterek, takiego sprzętu lepiej nie próbować naprawiać samodzielnie, tylko oddać go do specjalisty. Warto też wiedzieć, że podczas takiej awarii może dojść do przepięcia, awaria to najmniejszy problem, bo prąd może zacząć „wyciekać”, biorąc pod uwagę ceny energii elektrycznej, lepiej mieć się na baczności. Jakie urządzenia są narażone najbardziej? Oto lista, radzimy też jak wystrzegać się awarii elektrycznych.

Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku

Zmywarki i pralki

Wystarczy drobna awaria lub przepięcie np. na skutek zdartej farby, by poraziły nas prądem lub spowodowały pożar. Uważajmy gdzie ustawiamy pralkę, i co na nią kładziemy.

Tostery i opiekacze

Najczęściej dochodzi do porażania w czasie wyjmowania grzanek metalowym widelcem/nożem. Poz żadnym pozorem nie kładź tych urządzeń obok kranów.

Piekarnik, grille, kuchenki

Łatwą przyczyną pożaru jest zbierający się na nich tłuszcz. Jeśli płomienie zajmą instalację elektryczną, będzie ją bardzo trudno ugasić – potrzebne będą specjalne gaśnice niezawierające wody ani piany (śniegowe lub proszkowe). Dobrym rozwiązaniem jest także piasek lub koc.

Suszarka do włosów

Nigdy i w żadnej sytuacji nie wolno suszyć włosów leżąc w wannie, uważaj też gdzie kładziesz lokówkę czy suszarkę. W Wielkiej Brytanii, aby nie dopuścić do porażenia jakimś ze sprzętów, w łazienkach nie ma w ogóle gniazdek!

Kosiarka do trawy

Trzeba uważać, by nie najechać na kabel. Rozcięcie go na wilgotnej trawie to murowane porażenie.

Jak nie dopuścić do wypadków i pożaru urządzeń energetycznych?

Zobacz ile możesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd!
To łatwe i proste - uzyskaj bezpłatną wycenę już dziś!
sprawdź