Wystarczy zaledwie kilka kroków administracyjnych, które zostaną wypełnione dla Ciebie przez nowego sprzedawcę. Oblicz oszczędności i dowiedz się, co proponują dostawcy.
Prawo do zmiany sprzedawcy prądu pozwala każdemu odbiorcy energii, zarówno gospodarstwu domowemu jak i firmie, zmienić dotychczasowego lokalnego sprzedawcę na innego. Czy zmiana sprzedawcy jest opłacalna, jak wygląda procedura zmiany oraz gdzie znaleźć oferty sprzedawców dowiesz się czytając artykuł.
Od 1 lipca 2007 roku każdy z nas uzyskał prawo do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Dzięki temu nie jesteśmy już zmuszeni do kupowania energii od dotychczasowego zakładu energetycznego, ale możemy wybrać firmę nawet z drugiego końca Polski, np. mieszkańcy Gdańska mogą kupować prąd w Warszawie czy Krakowie.
W celu umożliwienia klientom zmiany sprzedawcy każdy zakład energetyczny został podzielony na dwie części.
Pierwsza część to tzw. spółka obrotu – firma sprzedająca prąd, a druga to Operator Systemu Dystrybucyjnego – firma dystrybucyjna, która przesyła prąd do naszych domów lub firm. Decydując się na zmianę sprzedawcy zmieniamy tylko firmę, która będzie nam sprzedawać energię. Dostawca prądu, firma dystrybucyjna, pozostaje bez zmian, co zapewnia, że prawidłowo przeprowadzona procedura zmiany sprzedawcy nie spowoduje odcięcia energii elektrycznej oraz nie ma wpływu na jakość prądu w naszych gniazdkach.
Przyczyn, dla których zdecydujemy się na zmianę sprzedawcy prądu może być wiele, ale najbardziej oczywistą jest możliwość ograniczenia wydatków na prąd. To właśnie korzyści finansowe mogą w największym stopniu wpłynąć na naszą decyzję. Kierując się tym kryterium powinniśmy szukać ofert sprzedaży prądu, w których cena energii jest niższa od ceny płaconej obecnie. Oprócz korzyści finansowych zmiana sprzedawcy pozwala również na uzyskanie gwarancji stałej ceny energii. Wybierając ofertę z tzw. ceną gwarantowaną mamy pewność, że przez określony w umowie czas prąd nie podrożeje. Gwarancja ta daje przewidywalność wysokości płaconych rachunków, co może mieć szczególne znaczenie dla firm oraz osób, które chcą kontrolować poziom kosztów utrzymania.
Osoby, które zwracają dużą uwagę na kwestie związane z ochroną środowiska mogą wybrać oferty pro-ekologiczne. Charakteryzują się one zwiększonym udziałem energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Zmieniając sprzedawcę prądu możemy również skorzystać z wyższego standardu obsługi klienta. Zdarza się, że firmy sprzedające prąd umożliwiają załatwianie wielu spraw przez telefon lub Internet bez konieczności odwiedzania punktu obsługi klienta. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy jesteśmy zapracowani i mamy mało czasu. Drogą elektroniczną możliwe jest np. podanie stanu licznika, poinformowanie o zmianie danych osobowych, a czasami nawet zawarcie nowej umowy ze sprzedawcą, np. w sytuacji zmiany taryfy.
Zmiana sprzedawcy prądu jest całkowicie bezpłatna, a klient nie będzie obciążony kosztami. Ponadto sama procedura zmiany jest dla klienta dość prosta i nie wymaga od niego dużego wysiłku.
Można ją przedstawić w kilku punktach.
Dostępne oferty można znaleźć wchodząc na stronę internetową każdego ze sprzedawców lub na stronie ranking ofert energiadirect.pl albo cena-energii.pl korzystając z kalkulatora cen energii.
Wpisując swój kod pocztowy oraz roczną wielkość zużycia znajdziesz nie tylko dostępne dla Ciebie taryfy, ale również policzysz jaki będzie Twój rachunek za energię. Dzięki temu porównasz wysokość kosztów w poszczególnych ofertach.
Na stronach sprzedawców zamieszczane są formularze, które umożliwiają zamówienie wybranej oferty. Trzeba w nich wpisać swoje dane osobowe i adresowe, rodzaj posiadanej taryfy oraz roczną wielkość zużycia prądu.
Kolejne rachunki za prąd będziemy dostawać od nowego sprzedawcy, za samą energię oraz od firmy dystrybucyjnej, za przesyłanie prądu.
Oznacza to, że zamiast jednego rachunku będziemy otrzymywać dwa, na mniejsze kwoty. Według nowych przepisów zmiana sprzedawcy powinna trwać maksymalnie 30 dni. Musimy jednak wziąć pod uwagę okres wypowiedzenia poprzedniej umowy oraz czas potrzebny na wysłanie pocztą wszystkich dokumentów.