OTRZYMUJESZ PRZERAŻAJĄCE RACHUNKI ZA PRĄD?
SPRAWDŹ, KTÓRY DOSTAWCA ZAPROPONUJE CI OBNIŻKI CEN

Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przekazywanie danych osobowych zgodnie ustawą z 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz.U. z 2002, Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) na zasadach określonych w Regulaminie oraz akceptuję Politykę prywatności.

Jak załatwić prąd budowlany w Enea?

Zanim ruszą budowlane prace na naszej działce musimy mieć dostęp do energii elektrycznej. Należysz do obszaru działalności Enea Operator? Zobacz jakie formalności trzeba załatwić.  

Jakie są taryfy budowlane?

Można wyróżnić następujące taryfy budowlane Enea: C11, C12a oraz C12b. Odbiorcy najczęściej decydują się na taryfę C11, gdzie obowiązuje przez całą dobę jedna stawka za kilowatogodzinę. Jest to taryfa jednostrefowa. Z kolei taryfą dwustrefową cechuje się rozgraniczenie na strefy czasowe. W taryfach C12 obowiązują dwie stawki za kilowatogodzinę. W taryfie C12a wyróżniamy strefę szczytową oraz pozaszczytową. Z kolei w taryfie C12b strefę dzienną i nocną. Wyższe ceny prądu obowiązują odpowiednio w strefie szczytowej i dziennej, a niższe w strefie pozaszczytowej i nocnej.

Przyłączenie do sieci

Aby przyłączyć się do sieci należy najpierw złożyć wniosek do najbliższego operatora systemu dystrybucyjnego o określenie warunków przyłączenia. Każdy dystrybutor energii działa na określonym terenie. Do piątki największych dystrybutorów energii należą Polska Grupa Energetyczna, Tauron, Energa, Enea oraz innogy. We wniosku o przyłączenie należy podać moc przyłączeniową oraz szacunkowe roczne zużycie prądu. Warto dodać, że moc przyłączeniowa to suma mocy wszystkich, które będą w tym samym czasie pobierać prąd. Po zakończeniu prac budowlanych należy złożyć kolejny wniosek o przejście z taryfy budowlanej na zwykłą, domową, która jest cechuje się niższą stawką za kilowatogodzinę.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd!
To łatwe i proste - uzyskaj bezpłatną wycenę już dziś!
sprawdź