OTRZYMUJESZ PRZERAŻAJĄCE RACHUNKI ZA PRĄD?
SPRAWDŹ, KTÓRY DOSTAWCA ZAPROPONUJE CI OBNIŻKI CEN

Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przekazywanie danych osobowych zgodnie ustawą z 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz.U. z 2002, Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) na zasadach określonych w Regulaminie oraz akceptuję Politykę prywatności.

Zakup sprzętu energooszczędnego

Stare urządzenia warto wymienić na nowe, które cechują się większą energooszczędnością. Na co zwrócić uwagę kupując sprzęt?

Patrz na etykiety energetyczne

Już od dłuższego czasu producenci różnego rodzaju urządzeń elektrycznych mają obowiązek umieszczać tzw. etykiety energetyczne. Dzięki temu można wyróżnić, które sprzęty są bardziej a które mniej energooszczędne. Dla ułatwienia do znakowania użyto kolorów oraz liter. Najmniej prądu pobierają urządzenia oznaczone literą A (kolor zielony) a najwięcej urządzenia oznaczone literą G (kolor czerwony). W przypadku klasy energetycznej A dodano także plusy i tak powstały jeszcze klasy A+, A++, A+++.

Zwróć uwagę nie tylko na funkcjonalność

Kupując nową lodówkę czy pralkę warto brać pod uwagę nie tylko na ilość i rodzaj funkcji. Jak już wcześniej zostało wspomniane przy wyborze danego modelu liczyć się powinno zużycie energii elektrycznej przez dane urządzenie. Dzięki etykietom energetycznym i znajdującym się tam informacją o konkretnym modelu bez problemu można wybrać ten sprzęt, który pobiera mniej prądu. Już samo oznaczenie klasą energetyczną A daje informacje, że sprzęt jest energooszczędny. W planach jest zmiana klas energetycznych, bowiem zdecydowana większość oferowanych na rynku posiada klasę A lub A+, A++, A+++. Nowe klasy energetyczne mają w bardziej wyraźny sposób pokazywać różnice pomiędzy klasami.

Korzystanie ze sprzętu energooszczędnego

Pamiętajmy, że nie wystarczy tylko sam zakup urządzenia energooszczędnego. Istotny jest również sposób użytkowania. Jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad to dodatkowo zmniejszymy zużycie prądu. Przykładowo działająca non stop lodówka pobierze mniej energii elektrycznej, jeśli nie będzie się znajdować w pobliżu grzejników czy piekarnika.

 

Zobacz ile możesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd!
To łatwe i proste - uzyskaj bezpłatną wycenę już dziś!
sprawdź