Z czego składa się instalacja elektryczna?
Setki przyrządów i sprzętów codziennego użytku będą działać prawidłowo, jeśli w twoim domu/mieszkaniu instalacja elektryczna wykonana zostanie poprawnie. Przecież instalacja z definicji nie jest niczym innym jak zespołem urządzeń elektrycznych o skoordynowanych parametrach technicznych, o napięciu znamionowym do 1000 V prądu przemiennego i 1500 V prądu stałego (niskiego napięcia nn lub nN). Służy do o doprowadzania energii elektrycznej z sieci rozdzielczej do odbiorników.
Rodzaje instalacji elektrycznych
W zależności od rodzaju zasilanych odbiorników energii elektrycznej można wyróżnić następujące instalacje:
- oświetleniowe zasilające elektryczne źródła światła,
- gniazd wtyczkowych – obwody zasilające m. in. urządzenia AGD i RTV o małej mocy,
- siłowe, zasilające silniki, urządzenia grzejne o znacznych mocach oraz inne odbiorniki o charakterze przemysłowym.
W zależności od rodzaju odbiorców i miejsca występowania, instalacje można podzielić na:
- instalacje nieprzemysłowe, zwane również instalacjami w budownictwie ogólnym (mieszkaniowe, biurowe, w pomieszczeniach szkolnych, w budynkach użyteczności publicznej itp.),
- instalacje przemysłowe (w zakładach przemysłowych, górniczych, rolnictwie itp.).
W zależności od rodzaju środowiska i jego wpływu na warunki i stopień szkodliwości oddziaływania na elementy składowe instalacji rozróżnia się instalacje elektryczne przeznaczone do użytkowania:
- w pomieszczeniach zwykłych (normalnych), w których występują zgodnie z normą (PN-ICE 60364) normalne klasy wpływów środowiskowych,
- w pomieszczeniach, pomieszczeniach których występują różnorakie oddziaływania czynników szkodliwych (np. wilgoć, atmosfera wybuchowa itd.),
- poza budynkami.
Ponadto w obiektach budowlanych mogą występować inne instalacje:
- instalacje i urządzenia teletechniczne,
- instalacje i urządzenia sygnalizacji, sterowania, pomiarów i monitoringu,
- instalacje telefoniczne i komputerowe,
- instalacje elektroniczne alertowe, przeciwpożarowe i ochrony mienia,
- instalacje uziemiające i przeciwprzepięciowe,
- instalacje wewnętrznej i zewnętrznej ochrony odgromowej.
Normy bezpieczeństwa
musza być, zatem przestrzegane podczas całości prac związanych z zakładaniem instalacji. Instalacja elektryczna to połączenie kilku elementów, głównym jest przyłącze elektryczne, bez niego i bez protokołu odbioru przyłącza elektrycznego. Kiedy go dostaniemy możemy pomyśleć o zakładaniu złącza, linie zasilających wewnątrz budynku. To jak będzie wyglądać instalacja zależy od rodzaju budynku, jego wielkości, usytuowania i stopnia wyposażenia w urządzenia elektryczne, ale każda instalacja nie może istnieć bez elementów opisanych poniżej. Ustawy – Prawo Budowlane, Prawo Energetyczne, oraz rozporządzenia – np. „W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” jak i Polskie Normy, w tym przede wszystkim PN-IEC 60364 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych” i PN-HD 60364 „Instalacje elektryczne niskiego napięcia”, normy wydane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) np. N SEP-E-001 Sieci elektroenergetyczne niskiego napięcia, to kompleksowe akty, które opisują z zachowaniem jakich zasad należy wykonywać instalację. To tego dochodzą kwestie ochrony zapisane w N SEP-E-002 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Instalacje elektryczne w obiektach mieszkalnych. Podstawy planowania i inne, poza tym wszelkie opracowania techniczne (np. albumy, katalogi, zestawienie, tabele), które można stosować w projektowaniu i budowie, ale zgodnie z odpowiednimi ustawami i zasadami wiedzy technicznej.
Przyłącze energetyczne
Sztandarowy element wyjściowy, odcinek linii elektrycznej, który spaja zewnętrzną sieć zasilającą należącą do dostawcy energii ze złączem usytuowanym w budynku. Rodzaj przyłącza jest istotny, ponieważ przyłącze kablowe wymaga zastosowania układu magistralnego, gdzie kabel zostaje wprowadzony do budynku. Napowietrzny rodzaj przyłącza wymaga rozdziału przewodów, trzeba je też odpowiednio wprowadzić do obiektu.
O przyłącze należy wnioskować u dystrybutora, wniosek można pobrać na jego stronie, albo poprzez generator wniosków o przyłącze do sieci EnergiaDirect.pl.
Złącze
Złącze, element który z jednej strony jest końcowym elementem sieci rozdzielczej (zasilającej), zaś z drugiej – początkiem instalacji elektrycznej obiektu budowlanego. Należy umiejscowić je w ogólnodostępnym punkcie gdyż zawiera ono główne zabezpieczenie instalacji danego lokalu. Zazwyczaj złącze umieszczone jest w skrzynkach wnękowych, ale w przypadku instalacji napowietrznej złącze wypada w środku budynku, gdyż tak wprowadzone jest przyłącze. Lepiej, zatem stosować przyłącze typu kablowego te łatwiej umieścić w miejscu ogólnie dostępnym. Wówczas połączenie z rozdzielnicą główną i z wewnętrznymi liniami zasilającymi jest łatwiejsze. Skrzynka z złączem nigdy nie powinna znajdować się niżej niż 30 cm nad powierzchnią ziemi, w miejscach trudno dostanych i ciemnych.
Rozdzielnica główna
Każdy odbiorca powinien wiedzieć, gdzie znajduje się rozdzielnica w jego domu, bowiem energia elektryczna doprowadzana jest bezpośrednio ze złącza przez tablicę licznikową do instalacji odbiorczej. W metalowej szafce rozdzielnicy głównej, wyposażonej wyposażone w odpowiednią aparaturę, bezpieczniki i łączniki znajdują są zabezpieczenia poszczególnych wewnętrznych linii zasilających. Warto, aby dobrać odpowiedni rozmiar skrzynki bezpiecznikowej, aby pomieścił się w niej nie tylko licznik energii ale i bezpieczniki wraz z opisami.
Wewnętrzna linia zasilająca
Z rozdzielnicy prowadzi się linie główne, które dalej rozgałęziają się wewnątrz budynku. Kabli zasilających nie powinno prowadzić się po skosie, a pod kontem prostym. Niestaranne układanie kabli, np. na skos lub przez środek ściany z pewnością będą to przeszkadzać w modernizacji instalacji. Nie naniesienie żył na dokumentację to także ryzyko dla użytkowników pomieszczeń.
Czytaj również
Duży rachunek za energię elektrycznąPolacy w porównaniu do swoich zarobków otrzymują wysokie rachunki za prąd. Jest jednak kilka sposób na zmniejszenie wydatków za energię. Zmiana sprzedawcy i taryfy Warto rozpocząć "zbijanie" dużego rachunku za prąd od zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Jest to proces całkowicie bezpłatny i nie wymaga od nas większego wysiłku. Wystarczy wybrać…
Czemu się cieszyć, że nie ma światła?Chyba najbardziej popularne powiedzenie związane z elektrycznością znane laikom brzmi: „wywaliło mi korki”. Wywaleniem nie ma się jednak, co denerwować, a raczej się z niego cieszyć, bo oznacza, że korki, czyli bezpieczniki, zadziałały prawidłowo chroniąc nas przed porażeniem albo pożarem.
Energylandia zaprasza!Energylandia to bajkowa kraina, z dziesiątkami atrakcji, które zagwarantują wspaniałą i bezpieczną rozrywkę zarówno maluchom i dorosłym, jak i żądnym wrażeń nastolatkom. Ten nowiutki park rozrywki powstał zaledwie trzy lata temu, w Zatorze koto Oświęcimia.