Wystarczy zaledwie kilka kroków administracyjnych, które zostaną wypełnione dla Ciebie przez nowego sprzedawcę. Oblicz oszczędności i dowiedz się, co proponują dostawcy.
To nie tylko czysta ciekawość osób, które posługują się sprzętami elektrycznymi, gdyż wiedza ta może ułatwić nam wybór urządzeń, które posiadamy w domu. Przyda się też do tego, aby przekonać się, które urządzenia pobierają najwięcej energii, więc są odpowiedzialne za nasze wysokie rachunki za prąd. Po ich zlokalizowaniu powinniśmy ograniczyć ich używanie, ale specjalnie o nie dbać, zobacz na porównywarka cen prądu EnergiaDirect.pl jak możesz to zrobić.
Po przeliczeniu zużycia na koszty, dotrze do nas jak cierpi nasz budżet, ile to środków tracimy, kiedy bezmyślnie, pozostawiamy włączone światło, telewizor czy komputer, ile możemy oszczędzić, jeśli tylko zastosujemy się do odpowiednich porad. Oszczędzać można nie tylko zużycie energii, może także oszczędzać zmniejszając cenę prądu. Należy jedynie wybrać odpowiedniego dostawcę energii.
Po pierwsze dowiedz się, jaka jest jego moc, znajdziesz ją podaną na urządzeniu, wartość ta wyrażana jest w watach. Skrót tej jednostki, oznaczany jest wielką literą „W”. Każde urządzenie musi być oznaczone, a informacja o mocy musi znaleźć się na opakowaniu urządzenia, być podana w instrukcji obsługi czy na tabliczce znamionowej umieszczonej gdzieś na urządzeniu. Waty to jednostka podstawowa, aby moc podstawić do wzoru musimy ich ilość przeliczyć na kilowaty w skrócie kW.
Jeden kilowat odpowiada mocy tysiącowi watów, zatem ilość wat dzielimy przez tysiąc, aby uzyskać kW. Przyszedł czas na przedstawieni wzoru, o którym piszę od początku. Wygląda on w sposób następujący:
liczbę kilowatów pobieranych przez urządzenie należy pomnożyć przez czas, w jakim urządzenie jest włączone. Wynikiem jest ilość kilowatogodzin (w skrócie kWh) jaką pobiera dany sprzęt. Jak wyżej wspomniano, wynik można pomnożyć to przez aktualną stawkę kWh. Cenniki podawany jest na rachunku za prąd, umowie, czy regulaminie.
Na warsztat bierzemy grzejnik o mocy dwóch tysięcy watów, który będzie działał podczas jednej godziny. Przeliczamy waty na kilowaty. 2000 watów równe jest 2 kilowatom. Następnie po podstawieniu do wzoru, gdzie 2 kilowaty pomnożone przez jedną godzinę pracy dają wynik 2 kilowatogodzin zużytej energii. Podobne obliczenie można wykonać, aby poznać zużycie bardzo, starego telewizora o mocy 500 watów. Taki odbiornik, to istny eksponat z muzeum, bowiem nowoczesne odbiorniki pobierają od 60 do max. 230 W. Nasz pożeracz włączony codziennie przez 3 godziny przy cenie kWh brutto 0,4 złotego Obliczenie powinno wyglądać tak,
Policz ile godzin w miesiącu pracuje telewizor użytkowany przez 30 dni w sumie da 90 godzin. 500 wat równe jest 0,5 kilowata. Podstawiając te dane do wzoru i mnożąc 90 godzin pracy przez 0,5 kilowata energii zużywanej w ciągu jednej godziny, otrzymamy wynik 45 kilowatogodzin. Na koniec trzeba jeszcze pomnożyć ten wynik przez cenę jednej kilowatogodziny, czyli 0,4 złotego i można przekonać się, że za oglądanie telewizji codziennie przez trzy godziny, po upływie miesiąca trzeba będzie zapłacić 18 złotych. Pomyśl, zatem jaką oszczędność da zmiana telewizora na lepszy model.