Kiedy prąd w domu jest niebezpieczny?
Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników śmiertelnego porażenia prądem. W końcówce pierwszego dziesięciolecia XXI w. średnio corocznie odnotowywano ponad 120 takich wypadków, z czego ponad połowa, miała miejsc w kuchni albo w łazience. Dzieje się tak, ponieważ woda jest doskonałym przewodnikiem elektrycznym, wystarczy, więc dotknąć wilgotną ręką uszkodzonej obudowy np. pralki, by doszło do porażenia.
Urządzenia z kondensatorami
W urządzeniach z silnikami elektrycznymi (wymagającymi zastosowanie kondensatorów), ładunek może gromadzić się nawet po ich odłączeniu od prądu. W urządzeniach kuchennych trwa to od kilku sekund do kilku minut od chwili odłączenia i może być groźne, są jednak kondensatory, w których ładunek (z czasem coraz mniejszy) utrzymuje się nawet do kilku dni! Kondensatory posiadają m.in. telewizory, monitory, lampy błyskowe, okapy, wentylatory, miksery czy blendery. Dlatego nawet najmniejszych usterek, takiego sprzętu lepiej nie próbować naprawiać samodzielnie, tylko oddać go do specjalisty. Warto też wiedzieć, że podczas takiej awarii może dojść do przepięcia, awaria to najmniejszy problem, bo prąd może zacząć „wyciekać”, biorąc pod uwagę ceny energii elektrycznej, lepiej mieć się na baczności. Jakie urządzenia są narażone najbardziej? Oto lista, radzimy też jak wystrzegać się awarii elektrycznych.
Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku
Zmywarki i pralki
Wystarczy drobna awaria lub przepięcie np. na skutek zdartej farby, by poraziły nas prądem lub spowodowały pożar. Uważajmy gdzie ustawiamy pralkę, i co na nią kładziemy.
Tostery i opiekacze
Najczęściej dochodzi do porażania w czasie wyjmowania grzanek metalowym widelcem/nożem. Poz żadnym pozorem nie kładź tych urządzeń obok kranów.
Piekarnik, grille, kuchenki
Łatwą przyczyną pożaru jest zbierający się na nich tłuszcz. Jeśli płomienie zajmą instalację elektryczną, będzie ją bardzo trudno ugasić – potrzebne będą specjalne gaśnice niezawierające wody ani piany (śniegowe lub proszkowe). Dobrym rozwiązaniem jest także piasek lub koc.
Suszarka do włosów
Nigdy i w żadnej sytuacji nie wolno suszyć włosów leżąc w wannie, uważaj też gdzie kładziesz lokówkę czy suszarkę. W Wielkiej Brytanii, aby nie dopuścić do porażenia jakimś ze sprzętów, w łazienkach nie ma w ogóle gniazdek!
Kosiarka do trawy
Trzeba uważać, by nie najechać na kabel. Rozcięcie go na wilgotnej trawie to murowane porażenie.
Jak nie dopuścić do wypadków i pożaru urządzeń energetycznych?
- Nie włączać zbyt wielu sprzętów naraz do jednego rozgałęziacza, bo może to spowodować przeciążenie i przepalenie.
- Zwracać uwagę na kondycję sprzętu i gdy pojawią się jakieś nieprawidłowości typu stopiony kabel bądź iskry przy włączaniu lub wyłączaniu natychmiast je naprawić lub wymienić. Jeżeli naprawa jest drobna i możemy jej dokonać sami – pamiętać o odłączeniu sprzętu z prądu i mieć suche dłonie. Uważaj kupując urządzenia z tzw. pchlich targów, zaoszczędzisz tylko pozornie. Stare, naprawiane urządzenia z niepewnymi częściami, to tylko pozorna oszczędność pieniędzy, lepiej zainwestować w energooszczędne urządzenie.
- Uważaj na zniszczone kable. Pewna Amerykanka, została porażona w czasie sprzątania łazienki, gdy zwilżoną szmatką dotknęła przewodu. Nie wiedziała, że był uszkodzony – przegryzł go jej pupil, królik-miniaturka.
- Montując półki czy wieszając obrazki upewnić się, czy nie trafimy gwoździem lub haczykiem w kable: powinny być one poprowadzone równolegle i prostopadle do puszek, ale czasem elektrycy nie zachowują tych norm. Brytyjskie Stowarzyszenie Elektryków, jako jeden z przykładów podaje tragiczny przykład kobiety, która zginęła wieszając wyjętą ze zmywarki chochlę na metalowym wieszaku. Został on zamontowany nad kuchennym blatem, po remoncie i okazało się, że trzymająca go śruba została wkręcona w przewód. Podobnych sytuacji, pozwala się ustrzec miernik wykrywający przewody w ścianach (do kupienia w sklepach elektrycznych).
Czytaj również
Prąd jest lepszy z dodatkami„Prąd jest lepszy z dodatkami” to ogólnopolska akcja, z którą rusza największy sprzedawca energii elektrycznej w Polsce. Kampania ma trwać do 10 grudnia. Jaka jest oferta PGE? Nowa kampania ma na celu, jak podkreśla prezes PGE Henryk Baranowski, podsumowanie działań grupy w obszarze sprzedaży energii elektrycznej. W rozmowie z Polską…
Kiedy mogą odciąć nam prąd?Kiedy mogą odciąć nam prąd?Odbiorcy prądu opłacają rachunki za energię chociaż czasem ich budżet domowy odczuwa, że to spory wydatek. Obawa o odcięcie prądu jest jednak większa, wolimy się zadłużyć niż otrzymać pismo z wezwaniem do zapłaty. Jak to jest z tym odcięciem prądu, kiedy faktycznie możemy spodziewać się, że…
Innogy Stabilny PrądOferta Stabilny Prąd gwarantuje stały koszt energii elektrycznej nawet do 36 miesięcy. Jedna stawka za energię, to możliwość oszacowania wydatków.